επικαιροτητα
(10η αγωνιστική): ΑΣ Μακεδόνες - ΑΣΠ Θέτις 0-3
(10η αγωνιστική): ΑΣ Μακεδόνες - ΑΣΠ Θέτις 0-3...
Μυϊκοί τραυματισμοί στον αθλητή και τις καθημερινές δραστηριότητες. Γράφει ο Ι. Βοσινάκης
Μυϊκοί τραυματισμοί στον αθλητή και τις καθημερινέ......
Live Ατρόμητος-Άρης αύριο Κυριακή(15/12) στις 13.30
Live Ατρόμητος-Άρης αύριο Κυριακή(15/12) στις 13.3......
Live ΑΕ Γλυφάδα-ΠΑΟΚ αύριο Κυριακή(15/12) στις 3 μ.μ.
Live ΑΕ Γλυφάδα-ΠΑΟΚ αύριο Κυριακή(15/12) στις 3 μ......

Ο Πρωτέας, στην πρώτη αγωνιστική του θεσμού, στις 16/9, νίκησε την Κηφισιά με 40-47, για να επικρατήσει εύκολα και επί της Αγ. Παρασκευής, μία εβδομάδα μετά με 43-62.

Στην 3η αγωνιστική, στις 26/9, ο Πρωτέας υποδέχτηκε τον Ηρακλή, από όπου απέσπασε το ροζ φύλλο με 67-44, ενώ στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου, απέκλεισε τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου με 65-55.

Στην τρίτη φάση του Κυπέλλου, ο Πρωτέας σφράγισε το εισιτήριο του για τον Βόλο, νικώντας τον Άρη στην έδρα του 55-42, και ξεκίνησε πλέον ο σχεδιασμός για το final 4.

Φτάνοντας στο Βόλο την περασμένη Πέμπτη, όλοι θεωρούσαν τον Πρωτέα αουτσάιντερ, όμως με την εμφάνιση του στον πρώτο ημιτελικό κόντρα στον Παναθηναϊκό, έδειξε ότι ήρθε για να ανατρέψει τα δεδομένα. Πήρε το ροζ φύλλο με 66-79, με την επόμενη μέρα να τον βρίσκει κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Στον μεγάλο τελικό της 31ης Μαρτίου (δείτε εδώ... ), έναν αγώνα που θα μείνει στην ιστορία, νίκησε τον ΠΑΟΚ με το βραχύ 50-52, και γίνεται η πρώτη ομάδα της Α2 που κατακτά το Κύπελλο Ελλάδος.


ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2012-13

Α’ Φάση - 1η αγωνιστική (16/9)

Όμιλος Νότου


1.ΓΕ Άμιλλα Αρκαδίας 2000 - ΓΣ  Αγ. Παρασκευής 57-69

2.ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ - ΑΟ Φάρος 72-45

3.ΚΑΟ Μελισσίων - ΑΣΚ Ιπποκράτης 20-0

4.ΑΟ Σπόρτιγκ - ΕΑ Παραλίας 75-57

5.ΑΕ Ν. Κηφισιάς - ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας 40-47


Όμιλος Βορρά

6.Παναθλητικός ΣΦ Συκεών - ΓΑΣ Απόλλων Πτολεμαϊδας 73-42

7.ΓΣ Ηρακλής - ΑΟ Σερρών 65-38

8.ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς - ΑΣ Τιτάνες Δράμας 49-70

9.ΕΚ Καβάλας - ΑΕ Πυλαίας 55-93

10.Ολύμπιας ΓΣ Λάρισας - ΓΑΣ Κομοτηνή 20-0

11.ΓΣΚ Λασσάνης - ΑΜΣ Αναγέννηση Ν. Ρύσιου 37-69

12.ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΣ Νίκη Λευκάδας 37-51


2η αγωνιστική (23/9)

Όμιλος Νότου


13.ΚΑΟ Μελισσίων - ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ 44-47

14.ΓΣ  Αγ. Παρασκευής – ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας 43-62


Όμιλος Βορρά


15.ΓΣ Ηρακλής - Ολύμπιας ΓΣ Λάρισας 49-42

16.Παναθλητικός ΣΦ Συκεών - ΑΣ Νίκη Λευκάδας  20-0



3η αγωνιστική (26/9)


17.ΑΟ Σπορτιγκ - ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ  63-62

18.ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας - ΓΣ Ηρακλής  67-44

19.ΑΣ Τιτάνες Δράμας - Παναθλητικός ΣΦΣ  41-48

20.ΑΜΣ Αναγέννηση Ν.Ρυσίου - ΑΕ Πυλαίας  68-45 (25/9)


Β’ Φάση (30/9)


21. ΑΜΣ Αναγέννηση Ν.Ρυσίου - Πανιώνιος ΓΣΣ 48-44

22. ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας - ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου 65-55

23. ΔΑΣ Άνω Λιοσίων - ΑΟ Τερψιθέα Γλυφάδας 37-71

24. ΑΟ Σπορτιγκ - ΠΑΟΚ 44-48

25. Παναθλητικός ΣΦΣ - Παναθηναϊκός ΑΟ 61-69

26. ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης - ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 (09/10) 50-41

27. ΑΟ Ελληνικού - ΓΣ Ίκαρος Καλλιθέας 60-63

28. ΑΟ Αστήρ Εξαρχείων - Αθηναϊκός ΑΣ 43-81



Γ’ Φάση (22/12)


29. ΠΑΟΚ - ΓΣ Ίκαρος Καλλιθέας 63-38

30. ΑΜΣ Αναγέννηση Ν.Ρυσίου - Αθηναϊκός ΑΣ 33-82

31. ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας - ΑΣ Αρης Θεσ/κης 55-42

32. Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟ Τερψιθέα Γλυφάδας 76-57



Δ’ Φάση (Ημιτελικοί, 30/3)


33. Αθηναϊκός ΑΣ - ΠΑΟΚ 54-69

34. Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας 66-79


Μικρός τελικός (31/3)

35. Αθηναϊκός - Παναθηναϊκός 75-64


Τελικός (31/3)

36. ΠΑΟΚ - Πρωτέας Βούλας 50-52
 

1/4/2013 11:28:00 πμ